Model Number : DBUF40-24
Place of Origin : CHINA
Certification : CE ROSH BIS
MOQ : 1
Price : discuss
Packaging Details : carton
Delivery Time : 5
Payment Terms : T/T
Supply Ability : 5000
Product Name : Waterproof LED Power Supply
Shell Material : Plastic Shell
Size : 63*125.2*114.9mm (W*H*D)
Lifespan : 50,000 Hours
Warranty : 3 Years
Application : Indoor/Outdoor
Waterproof Level : IP20
Efficiency : >85%
Output power : 24V/40A
Output type : Single
Meanwell DBUF40-24 24V/40A Switching Power Supply Din Rail Type Buffer Module With Electrolytic Capacitors Instead
Our Waterproof LED Power Supply is a top-tier switching power supply from Mean Well that is perfect for both indoor and outdoor applications. This LED driver is designed with a 63*125.2*114.9mm (L*W*H) size and has an IP20 waterproof level, making it suitable for a variety of different environments. Furthermore, it is equipped with various safety protection features, including short circuit protection, over voltage protection, over current protection, and over temperature protection. This ensures that the product is reliable and safe to use. With its high quality and superior performance, our Waterproof LED Power Supply is ideal for CCTV Intelligent Battery, Mean Well power supply, and other LED applications.
|---|---|
| Weight | 1.062Kg; 12pcs/12.8Kg/0.74CUFT |
| Size | 63*125.2*114.9mm (L*W*H) |
| Warranty | 3 Years |
| Safety Protection | Short Circuit/Over Voltage/Over Current/Over Temperature |
| Efficiency | >85% |
| Working Temperature | -20℃~+60℃ |
| Lifespan | 50,000 Hours |
We offer a customized service for Waterproof LED Power Supply with following features:
Packaging and Shipping for Waterproof LED Power Supply:
DBUF40-24 Switching Power Supply 24V 40A With Electrolytic Capacitors Instead Images |